• POLUB MNIE

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

Jestem opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariatu, w ramach którego młodzi ludzie dają innym to, co mają najcenniejszego – swój uśmiech i czas. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w takich działaniach. Sam pytają o różne akcje. Ze względu na to, że naszej szkole jest kilka klas integracyjnych, od ubiegłego roku organizujemy Akcję Integrację, czyli uwrażliwiamy dzieci na problemy osób niepełnosprawnych. Jak? Zorganizowaliśmy warsztaty sensoryczne, podczas których można było doświadczyć, jak to jest, kiedy funkcjonuje się inaczej. Malowaliśmy ustami, migaliśmy, chodziliśmy z zamkniętymi oczami… Było to bezcenne doświadczenie, które obudziło empatię u wielu osób i bardzo podobało się rodzicom, dla których takie tematy są dość trudne.

Wolontariusze są silnie związani z regionem. Nasze działania to przede wszystkim silna współpraca ze Stowarzyszeniem Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klubem Nowodworskim, czyli działalność na rzecz regionu: pomoc w organizowaniu imprez. Równie mocno jesteśmy związani z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym Szpitala w Nowym Dworze Gdańskim. Tradycją naszej szkoły były przedświąteczne odwiedziny pacjentów: dwa razy do roku grupa uczniów wraz z kilkoma nauczycielami przynosiła wykonane przez dzieci naszej szkoły na zajęciach ozdoby świąteczne i drobne upominki, składała życzenia, w grudniu wspólnie z pacjentami śpiewała kolędy. Od ubiegłego roku bardzo zbliżyliśmy się z pacjentami ZOL-u, a wszystko zaczęło się od opowieści jednej z pacjentek o jej doświadczeniach z II wojny światowej. Każda rozmowa pokazuje, że najważniejszą wartością dla człowieka jest drugi człowiek, jest czas i uwaga. Starsi ludzie lubią opowiadać o swoich losach z różnych okresów życia. Niektórzy wracają wspomnieniami do dzieciństwa, inni opowiadają o swoim życiu rodzinnym, jeszcze inni o traumatycznych przeżyciach wojennych. Młodzież bardzo chce chodzić do ZOL-u. Widza, że jest to niezwykłe przeżycie. Bezcenna lekcja życia i szacunku dla jego przemijania. Niejednokrotnie nawiązujemy do przeżyć po takich odwiedzinach podczas „zwykłych” lekcji.

Aktualności o naszych działaniach staram się na bieżąco zamieszczać na fanpage’u: Szkolny Klub Wolontariatu – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim

Komentarze są wyłączone.